Po 40 rocznicy

20 lipca 2009

Już po raz czwarty w Jaśle dniach 16-19 lipca odbył się happening „Dogonić Kosmos”. W tym roku okazją do spotkania wszystkich sympatyków astronomii i astronautyki była 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu.

Pierwszemu dniu happeningu towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw "Dogonić Kosmos 50 lat ery kosmicznej " oraz „Mars Mission Possible" w Jasielskim Domu Kultury. Jednak głównym punktem tego dnia były prelekcje poświęcone zaangażowaniu i roli Polski w takich projektach jak budowa pierwszego sztucznego satelity PW SAT projektu studentów Politechniki Warszawskiej. Poruszano również kwestie przyszłości Polskiej Agencji Kosmicznej oraz te związane ze Skarabeuszem – polskim łazikiem marsjańskim .

Kolejny dzień upłynął pod znakiem spotkania z gen. Mirosławem Hermaszewskim, który wziął udział w dyskusji dotyczącej możliwego lądowania człowieka na Marsie. Polski kosmonauta zwrócił uwagę, że najważniejszym celem programów kosmicznych jest rozwój ludzkości, poparty chęcią poznania przyrody, zgłębienia wiedzy skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Generał pytany o to czy jesteśmy sami we Wszechświecie stanowczo zaprzeczył mówiąc: „Nie mogę powiedzieć, że jedynymi myślącymi jesteśmy my, ludzie. A może sam Kosmos jest też rozumny? Tam jest tyle materii, która potrafi coś z siebie generować. To „coś” może być myślą. Duch Kosmosu istnieje”.

Mirosław Hermaszewski po serii dziennikarskich pytań, spotkał się również z najmłodszymi jak i najstarszymi sympatykami kosmosu odpowiadając na ich pytania oraz rozdając autografy. Zakończenie IV edycji happeningu „Dogonić Kosmos” upłynęło pod znakiem muzyki elektronicznej w ramach Pierwszego Ogólnopolski Festiwal Muzyki Elektronicznej "Ticket To The Space". Na scenie pojawili się tacy artyści, jak Adam Bownik, Marek Biliński i Przemysław Rudź, którzy pasję do astronomii i kosmosu zawarli w dźwiękach swojej muzyki.

Jak powiedział Adam Piech z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, happening „Dogonić Kosmos” ma i miał jeszcze dodatkowy cel: „przybliżać informacje na temat polskiego udziału i udziału ludzkości w ogóle w pojmowaniu wszechświata, naszego układu słonecznego i tego co nas otacza”. Tegoroczna edycja „Dogonić Kosmos” to również efekt połączonych sił Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Astronautycznego wraz z Polskim Towarzystwem Astronautycznym, Studenckim Kołem Astronautycznym oraz Mars Society Polska .

Jak zdradza pomysłodawca happeningu, Marcin Mazur w przyszłym roku kolejna edycja imprezy. Już teraz organizatorzy zapraszają na przyszłoroczny V happening „Dogonić Kosmos”.

blog comments powered by Disqus