Konferencja prasowa Manta Multimedia - luty 2012

Autor: Girwan
9 lutego 2012

W dniu dzisiejszym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa polskiego producenta urządzeń RTV – Manta Multimedia. Oto co się tam działo.

Zaplanowane na 16:00 rozpoczęcie, z uwagi na warszawskie korki rozpoczęło się z ponad 30 minutowym opóźnieniem. Pozwoliło to jednak dojechać większości spóźnialskich, dzięki czemu na sali zebrało się ponad 70 osób. Oczekiwanie można było jednak spożytkować na zapoznanie się z najnowszymi urządzeniami polskiego producenta. Można było obejrzeć krótki film 3D na telewizorze Manty oraz protestować najnowsze tablety, które już wkrótce będą wprowadzone do sprzedaży. Prezentację firmy, jej osiągnięcia w 2011 roku i plany na 2012 przedstawił prezes i właściciel firmy Bogdan Wiciński wspierany przez Pawła Truszczyńskiego z Radia Zet. Prezentacja poprowadzona w formie wywiadu przeprowadziła gości od korzeni firmy, czyli genezy powstania Manta Multimedia do jej planów rozwojowych na bliższy i dalszy okres. 
 
 
Manta Multimedia może się pochwalić najlepszym na polskim rynku wynikiem sprzedaży odtwarzaczy DVD. W całej swojej historii, która rozpoczęła się w 1998 roku, sprzedała 5 milionów sztuk. Według Bogdana Wicińskiego nie ma praktycznie polskiej rodziny, która nie słyszałaby o marce Manta.
 
Rok 2011 to początek zmian wizerunku firmy. Zmieniono logo, zmieniono wygląd opakowań. W pierwszym kwartale 2012 roku zostanie uruchomiona nowa, odświeżona  strona internetowa. Firma stara się bardziej kierować w stronę klientów, słuchając ich opinii, przeprowadzając wśród nich badania i ankiety. 
 
Jednym z powodów do dumy jest jakość oferowanych urządzeń. Na serwis przeznaczane jest ok. 2% przychodów firmy, co dla przedsiębiorstw z tej branży jest wynikiem bardzo dobrym, jeśli nie wybitnym. Jest to potwierdzenie wysokiej jakości produktów z logo Manta.
 
Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się wprowadzone w 2011 roku telewizory 3D. Zaskoczeniem jednak był fakt, że ponad 50% tych telewizorów sprzedało się poza granicami Polski. Zostały one docenione głównie w Wielkiej Brytanii, skąd przybywali klienci gotowi zamawiać nowe partie telewizorów dokonując przedpłaty. Jest to kolejny wyznacznik jakości jaką oferują produkty z logo tej firmy. Potwierdzeniem tego są również liczne nagrody i wyróżnienia jakie zbiera firma. Najnowszym jest EuroCertyfikat 2011, który świadczy o uznaniu nie tylko na rynku polskim, ale i europejskim. Manta może poszczycić się również certyfikatami ISO, podkreślającymi wysoką jakość zarządzania firmy. O ile podobne przedsiębiorstwa z branży mają 1-2 certyfikaty, Manta posiada ich 5.
 
 
Rok 2011 to 56 milionów złotych przychodu i 5 milionów złotych zysku netto. Na tak dobry wynik wpłynęły wszystkie powyższe działania, ale przede wszystkim ukierunkowanie się na spełnianie oczekiwań klientów.
 
 Końcu nadszedł czas na przedstawienie planów na 2012 rok. Firma chce skupić się na kilku głównych produktach oraz nowych projektach, które są przygotowywane i już niedługo zostaną wprowadzone w życie. Z produktów, które firma wprowadza na rynek to przede wszystkim dekodery cyfrowe do telewizji naziemnej. Manta ma w tym zakresie ciekawą ofertę modeli, które już teraz sprzedają się bardzo dobrze. 
 
W pierwszym tygodniu marca wprowadzone zostaną na rynek 3 nowe modele tabletów. Manta zadebiutuje również na rynku telefonii komórkowej – wprowadzi do sprzedaży swój smartfon oraz uruchomi sieć Manta Mobile. Sieć opierać się będzie na nadajnikach Plusa. Ceny mają być wyjątkowo niskie. Miłośników Internetu zainteresuje na pewno informacja, że dostęp do Internetu w tej sieci ma być darmowy. Jak powiedział nam Sławomir Jastrzębski – wiceprezes firmy – będzie to możliwe dzięki okresowym reklamom, które będą się pojawiały na ekranie telefonu. Zdradził, że ich częstotliwość zależeć będzie od ilości przesłanych danych. Co 10 MB użytkownicy tej sieci będą musieli poczekać aż reklama się załaduje i przyciskając odpowiedni przycisk zamknąć ją. Manta Mobile zaoferuje również wyjątkowo tanie rozmowy – podobno najtańsze na rynku. Telefonia działać będzie na zasadzie kart pre-paid.
 
 
Kolejnym novum ma być „tajny projekt”, który ma wprowadzić na rynek całkiem nowy unikalny produkt, w całości produkowany w Polsce. Co to jest prezes nie chciał zdradzić, zapowiadając tylko, że będzie to unikalny, ale w 100% polski towar.
 
Na rok 2014 zarząd Manty planuje wejście na giełdę papierów wartościowych. Bogdan Wiciński zdradził, że firma już jest gotowa do tego by zadebiutować, jednak Zarząd nie czuje takiej potrzeby. Firma ma dobrą kondycję finansową i nie musi w ten sposób pozyskiwać kapitału. Wiciński wprowadzając firmę na giełdę chce mieć pewność, że „będzie się ona toczyć sama, bez lidera”. Firma ma również w planach rozszerzenie kanałów dystrybucyjnych na zachodnią Europę.
 
Rozmawiając z wiceprezesem Sławomirem Jastrzębskim i Kamilem Ciosmakiem – produkt managerem – dowiedzieliśmy się kolejnych ciekawostek, których prezes w swoim oficjalnym wystąpieniu nie zdradził. Jedną z nowości, które już niedługo wprowadzone zostaną na rynek, będą modemy do urządzeń mobilnych – tabletów. Co najważniejsze, większość tabletów z systemem Android będzie z nimi współpracowała. Do tej pory z powodu braków sterowników, tego typu urządzenia pomimo deklaracji producentów, nie współpracowały z tym systemem. Manta che zapełnić tę lukę, w tym celu opracowała swój modem, który już niedługo pojawi się. Cena sugerowana to 149,00 zł, ale już są planowane promocje, które pozwolą nabyć go w zdecydowanie niższej cenie. W sumie planowane są 2-3 modele takich modemów. W tym roku Manta chce wprowadzić na rynek 4 modele smartfonów. Dwa z nich to zwykłe telefony pracujące pod kontrola Androida. Pozostałe to mikrotelefon współpracujący przez Bluetooth z tabletem i mikrotelefon w postaci słuchawki z własną kartą SIM. Ten ostatni pomimo, tego że będzie miał kształt trochę bardziej rozbudowanej słuchawki, będzie miał 3 linijkowy wyświetlacz LCD. Każdy smartfon będzie obsługiwał dualskim, Użytkownik nie będzie musiał przełączać się pomiędzy kartami. Odbierając połączenie przychodzące będzie miał informację na jaki numer ktoś dzwoni. Wybierając numer lub wysyłając SMS będziemy mogli wybrać z jakiego numeru chcemy korzystać. Widziałem to – to naprawdę działa. Ciekawe rozwiązanie dla osób biegających z dwoma telefonami: prywatnym i służbowym. 
 
 
Na początku marca pojawią się 3 nowe modele tabletów. PowertTab 7  - ekran 7”, akumulator pozwalający na pracę przez ok. 6h. Zainstalowano tutaj szybszy procesor niż w poprzednikach – nie jest to Tegra –dzięki czemu Android chodzi naprawdę płynnie.  Cena? Ok. 500 zł. Kolejny model – PowerTab X to tablet z ekranem 10.1”. Taki sam procesor – 1.2GHz jak w PowerTab 7. Rozdzielczość ekranu to 1024x600. Oferowany ma być w cenie ok. 700 zł. Ostatnim modelem ma być najbardziej zaawansowany – PowerTab 3G. Będzie on miał wbudowane modemy 3G i GSM, wyposażony zostanie również w aplikację – MapaMap. Za sprawne działanie odpowiada procesor 1GHz, który pomimo tego, że wolniej taktuje niż we wcześniej wymienionych modelach, to jednak jest o ok. 10% wydajniejszy. 
 
W końcu udało się nam również wyciągnąć informację, jaki projekt miał na myśli prezes mówiąc o produkcie w 100% polskim. Manta od roku współpracuje z firmą z Tajwanu oferując ich systemy oświetlenia LED pod marką PURE. Firma chce skupić się na rozwoju tej marki korzystając ze swoich możliwości i patentów jakie posiadają tajwańczycy. W tym celu zacieśnia z nimi współpracę i wspólnie z ich inżynierami szuka możliwości jak najszerszego przeniesienia ich rozwiązań na polski rynek. Biorąc pod uwagę, że oświetlenie LED jest ok. 90% oszczędniejsze od obecnie stosowanych źródeł światła, projekt ma spore szanse powodzenia. 
 
To jednak nie wszystkie kierunki, w których Manta chce podążać. Planuje również inwestycje w dziedzinie robotyki domowej. Co prawda moi rozmówcy nie chcieli zdradzać szczegółów, ale prawdopodobnie chodzi o roboty sprzątające. 
 
 
Jak widać polski producent nie ogranicza się do swojego obecnego portfolio. Cały czas szuka nowych kierunków, w których mógłby podążać. Cały czas przy tym patrzy na oczekiwania klientów i słucha ich uwag odnośnie wprowadzanych na rynek towarów.
 
I tym sposobem dobrnąłem do końca. Zarówno konferencji prasowej, jak i tekstu który Wam, nieobecnym na niej miał przybliżyć plany liczącej się nie tylko na polskim rynku – firmy Manta Multimedia.
 
Więcej zdjęć z konferencji znajdziecie w naszej galerii


blog comments powered by Disqus