Recenzja podstawki pod laptopa Cooler Master NotePal U2 Plus


Data publikacji artykulu: 29 maj 2013
Sprzęt testował: Girwan

Chociaż nie widać tego za oknem, mamy środek wiosny. Daleko nam co prawda do temperatur, jakich moglibyśmy się spodziewać w środku maja, jednak producenci i tak zasypują nas podkładkami chłodzącymi, które mają ulżyć w męczonych przez nas notebookach. NotePal U2 Plus to przedstawiciel firmy Cooler Master, który trafił do naszej redakcji na testy, a w zasadzie trafiły, bo podstawka ta występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej.
 
 
Cooler Master to firma, która może się pochwalić sporym doświadczeniem w zakresie systemów chłodzących. Obudowy, wentylatory do procesorów, systemy chłodzące wnętrze komputerów itp. akcesoria znajdzie każdy kto odwiedzi stronę tego producenta. Obecny na rynku od ponad dziesięciu lat jest od samego początku kojarzony z chłodzeniem. Muszę jednak przyznać, że wyciągając pierwszą podstawkę z opakowania byłem mocno zdziwiony. W odpowiednio wyprofilowanych piankowych wytłoczkach spoczywał kawałek wyprofilowanego metalu i .. to wszystko? Otóż nie. W pudełku znajduje się również małe pudełeczko, w którym znajdują się małe wentylatory przystosowane do samodzielnego montażu na NotePal u2 Plus. Po raz pierwszy spotkałem się z takim pomysłem i muszę przyznać, że nie przypadł mi do gustu. Może jednak będzie lepiej się sprawdzał niż chłodzenie „normalnych” podstawek?
 
 
Zanim przetestujemy wydajność obejrzyjmy samą podkładkę. Wykonano ją z kawałka szczotkowanego aluminium, które w przedniej części zostało pokryte gumą (oczywiście z logo producenta),  natomiast tylna część ma wyprowadzone boki, które zostały zagięte w kształt litery U, pokryta gumą, dzięki czemu nie rysujemy biurka, a jednocześnie zapewniona jest odpowiednia stabilność. Jedno jest pewne, praca z taką podkładką na kolanach nie należy do wygodnych. Wbijające się krawędzie, zimny metal … do tej pory wszystkie trafiające do nas podstawki w mniejszym lub większym stopniu pozwalały na pracę z podkładką trzymana na kolanach. 
 
 
Cała powierzchnia, na której opiera się notebook, ma otwory, które z jednej strony ułatwiają odprowadzanie ciepłą, z drugiej pozwalają na montaż dołączonych wentylatorów w dowolnym miejscu. Muszę przyznać, że Cooler Master zaskoczył mnie tymi wiatraczkami. Małe, o średnicy 80 mm, nie mają żadnego opisu, który informowałby o prędkości obrotowej, wydajności czy generowanym szumie. Musimy więc uwierzyć w to co podaje w specyfikacji:
 • Wymiary wentylatora (Szer. x wys. x głęb.) 80 x 80 x 10mm
 • Prędkość wentylatora 2000 ± 10% RPM
 • Przepływ powietrza wentylatora 31 CFM
 • Poziom hałasu wentylatora (dB-A) 21 dBA
 • Zasilanie USB 5V DC
Oba wentylatory są ze sobą połączone wspólnym przewodem, który zakończony jest wtykiem USB. Przewód jest na tyle długi, by bez problemów umieścić wentylatory w dowolnym miejscu. Wtyk jest niestandardowy, ponieważ przewód wchodzi w jego obudowę z boku, a przeciwny koniec do wtyczki zakończony jest gniazdem. Ma to dobre i złe strony – nie tracimy portu USB, ale za to wystający przewód może blokować dostęp do portu umieszczonego obok. Montaż wiatraków jest prosty. Specjalne wypustki są wyprofilowane w taki sposób, żeby wpuszczone w perforacje na powierzchni podstawki zapewniły solidne mocowanie. Umieszczony na jednym z boków przycisk powoduje przesunięcie dwóch wypustek, dzięki czemu możemy bez problemów zamontować i zdemontować wentylatory. I faktycznie, wentylatory mocuje się szybko i bez problemów. 
 
 
Producent zachwala NotePal U2 Plus jako urządzenie dwufunkcyjne: podkładkę chłodzącą oraz podróżne etui dla laptopa. O ile z tym pierwszym mogę się zgodzić, o tyle to drugie budzi we mnie spore niedowierzanie. Faktycznie możemy umieścić komputer od wewnętrznej strony podkładki, jednak stabilność podstawki w takim położeniu z pionowym ustawieniem notebooka jest daleka od ideału. W opakowaniu prócz wentylatorów znalazłem gumkę, która możemy przymocować laptopa do U2, jednak nie ochroni to komputera przed uszkodzeniem przy upadku. Oczywiście możemy (i na pewno będziemy) kłaść komputer na płask, jednak specjalne nóżki w podstawce ( i zdjęcia producenta) sugerują możliwość ustawienia jej w pionie. Jak już jednak wspomniałem, nie jest to pozycja stabilna. 
 
 
Najważniejsze jednak jak sprawdzają się wentylatory. Czy potrafią skutecznie obniżyć temperaturę wewnątrz notebooka? Do sprawdzenia tego wykorzystałem program CPUID HW Monitor, który wyświetla informacje z czujników wewnętrznych komputera. Okazuje się, że posiadany przeze mnie notebook – Dell Vostro – praktycznie nie rejestrował żadnych zmian temperatury umieszczonych w środku podzespołów. Zaletą tego komputera jest wydajny układ chłodzenia, muszę przyznać, że miałem spore problemy by „rozkręcić” temperaturę. Kilka filmów na YT, obliczenia w programie SuperPi, odtwarzany film, odtwarzana playlista muzyczna, uruchomiona gra MMO, gra przeglądarkowa… i wynik macie poniżej na zrzucie ekranowym. 
 
  
  
bez chłodzenia z dodatkowym chłodzeniem
 
Całkiem inaczej przedstawiał się natomiast wynik pomiaru temperatury powietrza wylotowego. Umieszczony obok kratki termometr wykazał na początku testów temperaturę 550C, by po podłączeniu zasilania wentylatorów do USB pokazać wynik 51 stopni. I niestety nie jest to najlepszy wynik po porównaniu z  innymi podstawkami, które w tych samych warunkach testowałem. Zestawienie wyników prezentuję w tabelce poniżej.
 

 

bez dodatkowego chłodzenia

z dodatkowym chłodzeniem

Podstawka U2 Plus

55

51

Podstawka Cooler Master NotePal A100

55

48

Podstawka Zalman ZM NC 3500 Plus

55

45

 
 
Biorąc pod uwagę powyższe wyniki i cenę modelu NotePal A100, który najbardziej jest zbliżony do U2 Plus (NC 3500 Plus ma wbudowane głośniki), zdecydowanie polecam A100. Różnica w cenie na poziomie 4-5 złotych przekłada się na lepszy wynik w teście pomiary temperatury. 
 

Oceny

 Wygląd: 4/5
 Wykonanie: 4/5
 Obraz:
 Dźwięk:
 Funkcje:
 Instrukcja:
 Stosunek ceny do jakości: 3.5/5/5
 Ogólnie: 4/5


Plusy:
 • lekka
 • możliwość dowolnego rozmieszczenia wentylatorów chłodzących

Minusy:
 • bardzo "oszczędny" wygląd
 • cena
 • słaba wydajność chłodzenia
 • małe wentylatory

Podsumowanie:
Wydawałoby się, że podstawka to prosta rzecz – kawałek wyprofilowanego tworzywa, wentylator i mamy załatwione chłodzenie. Okazuje się jednak, że wentylator, wentylatorowi nie równy. I lepie zastosować jeden duży niż dwa mniejsze, nawet jeśli te dwa możemy umieszczać w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Cena kztałtuje się na poziomie 75 zł-85 zł
 
 
Więcej zdjęć z testów znajdziecie w naszej galerii.
 


blog comments powered by Disqus